Titulinė skaidrė
Devizas
Vytis
En Fr

Įvykiai

Konstitucinio Teismo pirmininkas dalyvavo Ukrainos Nepriklausomybės 30-mečiui skirtoje tarptautinėje konferencijoje

2021-05-21

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas nuotoliniu būdu dalyvavo pirmojoje tarptautinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Ukrainos Nepriklausomybė: žmogaus teisės ir nacionalinis saugumas“, kurią organizavo Ukrainos nacionalinis universitetas „Lvovo politechnika“.

Konferencijos tikslas – aptarti politikos, žmogaus teisių apsaugos, nacionalinio saugumo klausimus švenčiant Ukrainos Nepriklausomybės 30-metį. Joje dalyvavo mokslininkai, įvairių aukštųjų mokyklų mokslo darbuotojai, dėstytojai, studentai.

Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas konferencijoje perskaitė pranešimą „Vakarietiškos geopolitinės orientacijos įtvirtinimas Konstitucijoje“. Jis pabrėžė, jog siekiant, kad Ukrainos Konstitucijoje įtvirtintu vakarietiškos geopolitinės orientacijos principu būtų prisidėta prie šalies gerovės kūrimo, visų pirma Ukrainos Konstituciniam Teismui ir kitoms teisinėms institucijoms būtina atitinkamai suvokti šį principą ir jo potencialą.  

„Tam, kad visa Konstitucija ir šalies teisinė sistema įgautų europinę kryptį, suteikiant gaires visoms vykdomoms reformoms nebūtina keisti pačios Konstitucijos teksto. Svarbiausia tinkamai aiškinti Konstituciją, atskleidžiant gyvąjį jos turinį, jurisprudencijoje atveriant Konstituciją Europos teisės įtakai. Tik suvokus giluminį vakarietiškos geopolitinės orientacijos principo potencialą galima tikėtis, kad Ukraina gebės įveikti praeities šešėlius ir tapti iš tikrųjų europietiškos tapatybės valstybe. Neabejotinu pavyzdžiu Ukrainos Konstituciniam Teismui aiškinant Konstituciją gali tapti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo jurisprudencija, susijusi su šalies visateise naryste Europos Sąjungoje ir NATO“, – sakė Konstitucinio Teismo pirmininkas.

D. Žalimo teigimu, pagrindinis laimėtojas valstybei gyvenant pagal vakarietiškos geopolitinės orientacijos principą yra kiekvienas Ukrainos pilietis, nes kiekvienas žmogus nuo šiol turi teisę iš teismų ar kitų valstybės institucijų reikalauti elgesio standartų, ne mažiau palankių kaip Europos Sąjungos valstybėse.