Titulinė skaidrė
Teismo sudėtis
Devizas
Vytis
En
En

Įvykiai

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas dalyvauja Moldovos Konstitucinio Teismo 25-ųjų metinių minėjime

2020-02-19

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas Moldovos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininko Vladimiro Turcano kvietimu vasario 19–21 d. šalies sostinėje Kišiniove dalyvaus šio teismo 25-osioms metinėms skirtoje tarptautinėje konferencijoje „Konstitucinis teisingumas ir visuomenės reakcija: kai konstitucinių teismų sprendimai nesutampa su visuomenės daugumos nuomone“.

Konferencijoje pranešimą perskaitysiantis D. Žalimas pabrėžė, kad tokią renginio temą galima laikyti iššūkiu brandžios demokratijos valstybių atstovams.

„Kelti klausimą, ar konstitucinių teismų sprendimai turi sutapti su daugumos nuomone, gali tik pereinamosios į demokratinę santvarką valstybės. Galime pasidžiaugti, kad mūsų šalyje toks klausimas nebekyla, nes yra aiškiai suvokiama, kad Konstitucinio Teismo veikla yra priešinga politinei veiklai, kuri grįsta susitarimais ir kompromisais, ne visada derančiais su Konstitucija. Tai konstatuoti tenka Konstituciniam Teismui, sprendžiančiam tik teisinius klausimus. Apskritai daugumos taisyklė nėra vakarietiškos demokratijos esmė. Kita demokratijos pusė yra pagarba pagrindinėms, arba fundamentaliosioms, vertybėms, ir abi šios pusės turi tarpusavyje derėti. Todėl daugumos nuomonė negali būti esminis kriterijus sprendžiant konstitucinius ginčus. Tai taip pat paaiškina, kodėl konstituciniai teismai turi net, galima sakyti, pareigą priimti nepopuliarius sprendimus“, – sako Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas. Jo teigimu, bus įdomu išgirsti, kokius atsakymus į konferencijos klausimą siūlys kitų joje dalyvausiančių šalių konstitucinių teismų atstovai, teisės mokslininkai.

D. Žalimas perskaitys pranešimą „Konstitucijos ginama demokratijos samprata“. Jo teigimu, 2019 metais Konstitucinio Teismo jurisprudencijoje dominuojanti tema buvo demokratija, todėl teko priimti ne vieną politikų nedžiuginantį sprendimą.

„Tačiau nei Konstituciniam Teismui, nei mūsų šalies politikams nekilo abejonių, kad Konstitucinis Teismas yra nepriklausomas ir garantuoja Konstitucijos viršenybę teisinėje sistemoje, vadovaudamasis tik teise, neatsižvelgdamas į daugumos norus. Tikiuosi, nedaug už mūsų teismą jaunesnio Moldovos Konstitucinio Teismo kolegoms bus naudinga mūsų patirtis, ypač žinant, kad dabartiniai jo teisėjai su konstituciniu teisingumu susiduria dar tik pirmus metus“, – pabrėžia D. Žalimas.

Priminsime, kad Moldovos Respublikos Konstitucinis Teismas 2019 m. birželį iš dalies tapo šios šalies konstitucinės krizės priežastimi, nes dėl jo priimtų šešių nutarimų susidarė dvivaldystė. Konstitucinis Teismas birželio 15 d. pats panaikino tuos šešis nutarimus, o birželio 25 d., pasikeitus politinių jėgų santykiui šalyje, visas atsistatydino. Vėliau buvo paskirtas naujos sudėties Moldovos Respublikos Konstitucinis Teismas.