Žiema
Titulinė skaidrė
Teismo sudėtis
Devizas
Vytis
En
En

Įvykiai

Konstituciniame Teisme lankėsi Japonijos parlamento Konstitucijos komisijos nariai

2019-09-26

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas susitiko su Lietuvoje viešinčiais Japonijos parlamento nariais Konstitucijos komisijos pirmininku Eisuke Mori, Konstitucijos komisijos pirmininko pavaduotoju Ikuo Yamahana, Konstitucijos komisijos vyriausiuoju vadovu Yoshitaka Shindo ir juos lydinčia delegacija. Susitikime dalyvavo Konstitucinio Teismo teisėjas Gintaras Goda, kanclerė Ingrida Danėlienė, Teisės tyrimų skyriaus vedėja Airė Keturakienė.

Japonijos parlamento Konstitucijos komisijos pirmininko E. Mori teigimu, 1946 metais priimta Japonijos Konstitucija nė karto nebuvo keista, tačiau visuomenė mano, kad ją būtina keisti. Kadangi Japonijoje svarstoma galimybė steigti Konstitucinį Teismą, parlamentinės delegacijos nariai taip pat domėjosi Konstitucinio Teismo funkcijomis ir veikla. Taip pat parlamentarai diskutuoja apie jau dešimtmetį galiojančio Referendumo įstatymo pakeitimus, todėl jiems buvo įdomi ir Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo  jurisprudencija, susijusia su referendumų teisiniu reguliavimu.  

Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas pabrėžė, kad ir dabartinė Lietuvos Respublikos Konstitucija yra stabiliausia mūsų šalies Konstitucija. Nuo priėmimo ji keista dešimt kartų, tačiau dėl to jos esmė – valdymo forma, žmogaus teises apsaugančios nuostatos ir pan. – nepakito. 

„Prie Konstitucijos stabilumo esmingai prisideda Konstitucinis Teismas, nes tai vienintelė institucija, galinti oficialiai aiškinti Konstituciją. Kokiai institucijai patikėti šią svarbią funkciją, daugiausia lemia šalies istorinės teisinės tradicijos. Tačiau svarbu pažymėti, kad konstitucinės justicijos bylos iš esmės skiriasi nuo kitų teismų nagrinėjamų bylų. Tokia specifika ir lemia daugelio šalių pasirinkimą steigti konstitucinį teismą“, – sakė D. Žalimas.

Kalbėdamas apie Konstitucinio Teismo jurisprudenciją, susijusią su referendumų teisiniu reguliavimu, D. Žalimas pabrėžė, kad Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo jurisprudencija šiuo klausimu yra bene labiausiai išplėtota Europoje. Konstitucinis Teismas yra atskleidęs iš Konstitucijos kylančius apribojimus rengti referendumus, kaip antai referendumu negali būti paneigtos pamatinės konstitucinės vertybės – nepriklausomybė, demokratija, prigimtinės žmogaus teisės.    

Japonijos parlamento delegacija konstitucinių teismų veikla, referendumų teisiniu reguliavimu ir kitais klausimais domėjosi Vokietijoje, Ukrainoje ir Lietuvoje. Parlamentarus lydinčioje delegacijoje – Teisės aktų biuro generalinis komisaras Yukinobu Tachibana, Konstitucijos komisijos biuro generalinio direktoriaus pavaduotojas Ichro Kozaki, Konstitucijos komisijos sekretorė Junko Suenga, Teisės aktų biuro sekretorius Yasuhiro Ishbiki, Nacionalinės parlamento bibliotekos, Tyrimų ir teisės aktų leidybos biuro mokslininkas Atsukiho Ida. Svečius lydėjo Japonijos ambasados Lietuvos atstovai: Japonijos ambasadorius Lietuvoje Shiro Yamasaki, ambasados patarėjas Masaru Aniya. Susitikime taip pat dalyvavo keturių Japonijos žiniasklaidos priemonių („Asahi Shimbun“, „Kyodo News“, „Japan Broadcasting Corporation“ ir „Yomiuri Shimbun“) atstovai.